Az igazi férfiak fejmérete L-XL, S-es csak nőknek lehet?
A fejméret, mint például egy ember magassága vagy a súlya tág határok között változik. Tapasztalatok alapján a férfiak fejmérete XS (53/54 cm fejkerület a homloknál) és XL (61/62 cm) szokott lenni a leggyakrabban, de nem ritka a 2XL-es (63/64 cm), sőt a 3XL-es (65/66 cm) méret sem.
Hölgyeknek általában elég szokott lenni XS, S (55/56 cm) vagy M (57/58 cm) méretű bukósisak. Fiatal, apró termetű nőknél néha előfordul, hogy egészen kicsi a fejkerületük. Nekik néhány gyártó kínál 2XS-es (51/52 cm) bukót. Ha még ez is nagy, gyerek fejméretre való sisakot kell keresniük.
Miért fontos a kesztyű? Elég csak vizsgára kölcsönkérni valakitől vagy venni valami olcsót?
Kesztyűt még akkor is vegyél fel, ha csak a sarki kis közértbe mész, esésnél a kezed ér aszfaltot a leghamarabb, pajzsként használod. Az, hogy pontosan milyet használj, a motorozási szokásaidtól függ: más kesztyűre van szükséged, ha sportosabban vezetsz és másra, ha a túrás vonalat képviseled. Az sem mindegy, milyen időjárási körülmények között fogod használni. Vannak bőr és vannak textil kesztyűk. Ezen belül külön kategóriákra lehet őket osztani: sport, túra, cross, rövid, hosszú, nyári, átmeneti, téli szél- és vízálló, átmeneti szél- és vízálló, protektoros, protektor nélküli kesztyűk.
Minden textil Cordura?
Nem.
A Cordura csak egy brand, olyan, mint a Honda, a Kawasaki, a Ducati vagy a BMW. A Cordura egy polyamid szálból készülő, rendkívül nagy szakítószilárdságú textília. Először a 2. világháborúban a katonák ruházatánál használták strapabírósága miatt. A motorosok többsége minden szintetikus anyagból készült ruhát tévesen cordurának szokott nevezni. Rendkívül sok fajta brand fordul elő a motoros ruházatoknál, a Cordurán (Dane) kívül ott a Durolyn (Macna), az Mx-dura (Sixgear), a Dynatex (Sixgear). Ezeket az anyagokat anyagűrűségük alapján különböztetjük meg: 500D, 600D, 1000D. Minél nagyobb ez a szám, annál sűrűbben a szövése. Ezen kívül az sem mindegy, milyen szintetikus szálakból készülnek. Legsűrűbben használt anyagok: polyester, nylon, polyamid, aramid (kevlar), armalith.
Lehet a motoros csizmában sétálni?
Elméletileg lehet, de nem minden esetben fog jólesni. A túracsizmákból van olyan, amiben lazán megmászol egy várromot, míg egy krossz- vagy versenycsizmában olyan érzés gyalogolni, mintha be lenne gipszelve a lábad. Viszont utcai cipő helyett inkább ne hordj motoros csizmát, mert nem arra lett kitalálva. Ha kilométerek százait teszed meg benne, elkopik a talpa.
Inkább vegyek 1-2 számmal nagyobb kabátot, hogy jól alá tudjak öltözni?
Több okból sem érdemes egy vagy több számmal nagyobb kabátot venni. Ha a karrésze túl hosszú, akkor a protektor a könyököd alá csúszik és nem fogja megvédeni. A túl bő kabát nagyobb sebességnél úgy fog lobogni rajtad, mint egy vitorla. Ez érzésre olyan, mintha két jókötésű fickó rángatna egész motorozás alatt. Ha sokat motorozol hidegben, és nem lenne elég a kabát thermobélése, azt javaslom, nézz körül az aláöltözőknél! Ezek kifejezetten motorozáshoz lettek tervezve, a menetszélnek kitett pontokon szélálló anyaggal vannak bevonva, így a hideget kint tudják tartani. Ellentétben anyu kedvenc kötött pulcsijával, amin teljesen átfúj a bejutó menetszél. És mi van, ha ez sem elég? Természetesen a gyártók már erre is kitalálták a megoldást, mégpedig fűtőmellény formájában. Ez egy tépőzárral felrögzíthető mellény, ami egy tölthető akkumulátorról működik.
Gerincvédőt ráér később is venni, vagy egyáltalán nem kell?
A gerincvédő a legfontosabb védelmi felszerelésekhez tartozik. Régebben a kemény héjú, teknőspáncélhoz hasonló gerincvédők voltak a népszerűek. A modern, „puha” változatok, mint például a SAS-TEC vagy a Forcefield kimagasló ütéselnyelő képességük mellett még kényelmesek is tudnak lenni. A protektoroknál két védelmi szintet különböztetünk meg. Az első szintnél 50 Joule becsapódási energiából mindössze 18 kN erő érheti el a tested, a második, legmagasabb minősítésnél ez az erő a 9 kN-t se haladhatja meg! Hogy a kényelemre se legyen panasz, ezek a protektorok hő hatására pár perc alatt felveszik a hátad formáját, így szinte észrevétlenek maradnak. Ha a biztonság a legfontosabb, akkor válassz külön felvehető változatot. Ennek az az előnye, hogy jól illeszkedik a testedhez és nagyobb felületen véd. Ha nem akarsz bajlódni még egy plusz protektor felvételével, akkor használj a kabátba fixen betehető gerincprotektort!